×
<
>

Přestavba bytové vily

Autorem unikátního souboru bytových vil na Vinohradech z roku 1925 je architekt Rudolf Kvěch. Vzhledem k nadčasovým kvalitám původního návrhu zachováváme základní hmotové a dispoziční rozvržení domu včetně jeho původního využití – bydlení. Charakteristickým rysem domu je členění na tři základní části – sokl z režného zdiva se sklepními prostory, zděná omítaná část s byty a vysoká sedlová střecha s pálenými taškami. V rámci rekonstrukce navrhujeme spodní část – sokl domu – rozšířit jižním směrem do zahrady. Díky této přístavbě získáváme dva nové byty, na jejichž střeše s extenzivní zelení vzniká velkorysá terasa pro byty o patro výš. Přístavba navazuje na stávající podezdívku z režného zdiva stejným materiálem, takže se stává integrální součástí domu.

Pro stávající čtyři byty v přízemí a prvním patře jsou navrženy dispoziční úpravy zahrnující zejména možnost velkorysého propojení obytného prostoru s ložnicí.
V podkrovní části domu pak vzniká velký mezonetový byt.Na pozemku navrhujeme v duchu pravidelného urbanistického rastru zahradní altán se zázemím pro obyvatele domu s menší cvičebnou a venkovní kuchyní. Altán zároveň slouží jako ochrana před hlukem z ulice Benešovská. Objekt je navržen z režného zdiva doplněného o pravidelný dřevěný rastr sloupů a stropních trámků. Díky použití shodného materiálu tvoří s bytovou vilou a její přístavbou jeden celek.

  1. Místo: Praha - Vinohrady
  2. Autoři: Papundekl architekti
  3. Klient:  Soukromý
  4. V realizaci: 2023