×
<
>

Provozní středisko Povodí Vltavy

Dům jako stroj s kancelářemi nad garážemi ukazuje koloběh vody. Modulární zastřešení, tvořené sběrnými nádobami na vodu s rostlinami, se propisuje do útrob technicistní dřevostavby. Pro provozní středisko PVL navrhujeme jednoduchou racionální  stavbu, která v sobě kloubí inspiraci přírodou a moderní technologie. Dům je navržen jako modulární dřevostavba. Dřevěná kostra spojuje dva různé světy - přízemí, které je věnované technice a patro pro administrativu. Dům je zakončen zelenou střechou, která umí chytře nakládat s vodou. Konstrukce střechy připomíná nádoby na vodu, které vytváří jedinečnou atmosféru interiérů kanceláří. I díky přiznaným rozvodům se tak koloběh vody stává výrazným tématem domu.

Pozemek je od města odstřižen rušnou silnící, od blízké řeky protipovodňovým valem. V bezprostředním okolí se nachází pouze výrobní haly a další technické služby města. Místo není pro náhodně příchozího příliš příjemné. Je zde výrazný hluk ze silnice, ale zároveň je cítít blízkost řeky a přírody.
V návrhu počítáme s tím, že bude celý pozemek využit pro potřeby Povodí. Vzhledem k velkým nárokům na parkování vozidel a další techniky je takřka celé přízemí věnované parkování a servisní sekci, která je oddělená od zbytku pozemku oplocením.
Konstrukce domu je tvořena modulárním systémem z dřevěných sloupů a vazníků, ztužená stěnami z dřevěných panelů, například Novatop. Strop mezi přízemím a patrem je taktéž z dřevěných panelů. Dům je založen na pilotách. Fasáda je tvořena PUR panely, prosklené plochy jsou navrženy jako izolační trojskla a jsou stíněna předokenními lamelami.
Podlaha a příčky v administrativním patře jsou navrženy z “recyklovaného teraca”, což je materiál vytvořený z plastového odpadu, který vzhledem připomíná teraco. V interiéru je použita modrá barva vycházející z loga PVL na vybraných prvcích jako barevný akcent.

Zelená střecha ve formě střešních truhlíků se projevuje v interiéru v podobě lesklých chromovaných organických stropů, které podtrhují technický chrakter budovy, ale zároveň se odkazují k vodě. Strecha je slozena z modularnich dilu s organickym tvarem a konstrukcne je resena jako drevena tramkova konstrukce oplastnena v interieru plechem pripadne lakovanym laminatem. V centrální chodbě v patře jsou navrženy stropní světlovody odkazující na lodní design. Nadsvětlíky a dělící příčky navazující na chodbu jsou tvořené skleněnými / popř polykarbonátovými trubkami, které přinášejí hru lámaného světla a zároveň prosvětlují dům skrz.

Provozně se jedná o trojtrakt. Přízemí je částečně otevřené a je věnováno technické části objektu – garážím a dílnám. Administrativní část se nachází v patře. Z centrální chodby se vstupuje do jednotlivých kanceláří.
Střecha je zelená a je navržena jako platforma pro technologie. Funguje jako jeden velký samozavlažovací truhlík, případně i jako kořenová čistička šedé odpadní vody. Na střeše jsou umístěny větrné turbíny pro výrobu elektřiny.

Dům včetně pozemku je rozdělen na dva samostatné celky. V přízemí je servisní část včetně veškerého parkování a vstup do administrativní části umístěné v prvním patře. Vstup na pozemek je z jižní strany, kde je také umístěné parkování pro administrativní sekci a veřejnost, dále je servisní vstup na protipovodňovou barieru v severní části pozemku. Servisní část je oddělená oplocením. Auta a veškerá technika parkuje pod domem, v části v otevřených krytých stáních, v části v uzavíratelných garážích. Dům má dvě schodiště a jeden výtah. V administrativním patře je centrální chodba, z které se vstupuje do jednotlivých kanceláří a zasedacích místností.

Dům je navržen tak, aby se v létě nepřehříval a v zimě neměl velké tepelné ztráty. Jako zdroj energie pro vytápění je navrženo tepelné čerpadlo země-voda. Jako doplňkový zdroj pro výrobu elektrické energie jsou navrženy solární panely na fasádě a větrné turbíny na střeše. Zelená střecha díky množství substrátu funguje jako akumulační vrtsva, která v zimě izoluje a v létě chrání před přehřátím, čímž snižuje celkovou spotřebu energie potřebnou pro topení/chlazení.

 

 

  1. Místo: Strakonice
  2. Autoři: Papundekl architekti
  3. Pořadatel soutěže: CCEA
  4. Soutěž: 2023