×
<
>

Boskovice – knihovna – soutěž

Původní architektura objektu je vnímána rozporuplně, vidíme v ní ale potenciál. Důležitá městská instituce jako je knihovna má dle nás právo odlišovat se a srozumitelně ve městě prezentovat svoji veřejnou funkci. Architekturu 80.let nechceme mazat, ale racionálně ji konvertovat pro současné potřeby. Jsme hospodární a v max. míře využíváme stávající konstrukce. Pragmatické úpravy, které zajišťují energetickou pasivitu objektu, jsou doplněny o nové architektonické vstupy, které knihovně dodají atraktivitu.

 

Koncept a architektura

Původní architektura z 80.let je výrazným vstupem do centra Boskovic jak z hlediska urbanismu tak svým výrazem. Ačkoliv je objekt z hlediska památkové péče vnímán spíše negativně, vidíme v něm velký potenciál pro nové využití. Důležitá městská instituce jako je knihovna má podle nás právo odlišovat se od svého okolí a srozumitelně tak ve městě prezentovat svoji veřejnou funkci.

Původní architekturu 80. let nechceme mazat, ale racionálně a citlivě ji konvertovat pro současné potřeby. Snažíme se být hospodární a v maximální míře využít stávající konstrukce. Objekt Mountfieldu je dispozičně vyčištěn a nově jsou navržena okna do západní fasády. Objekt kotelny je dle stavebně-technického průzkumu ve špatné kondici, proto navrhujeme jeho kompletní přestavbu.

Pragmatické úpravy, které zajišťují energetickou pasivitu objektu, jsou dále doplněny o několik nových architektonických vstupů, které knihovně dodávají potřebnou noblesu a atraktivitu z hlediska užívání. Jedná se zejména o novou artikulaci vstupů do knihovny a na veřejná wc, vybudování pochozí zelené střechy a nově pojednané veřejné plochy v předprostoru knihovny.

Nové prvky se na fasádě uplatňují pomocí konstrukcí z pozinkovaného plechu. Jedná se o reprezentativní skládací vrata/poutače u obou hlavních vstupů do knihovny, dále pojednání vstupu na veřejná wc a nakonec drobnou nástavbu komunikačního jádra na střeše, skrz kterou je přístupná střešní terasa. Terasa je určena pro veřejnost s možností posezení.

Urbanismus a dopravní řešení

Jsou zachovány stávající půdorysné stopy objektu kotelny i Mountfieldu. Hlavní vstupy do knihovny jsou 2 rovnocenné a to jak z ulice Kpt. Jaroše, tak z boční uličky pro pěší. V duchu regulačního plánu navrhujeme v severní části řešeného území novou hmotu domu přímo navazujícího na knihovnu, která respektuje uliční čáru a uzavírá tak průhled z ulice do dvora. V této hmotě je navržen průjezd do dvora. Dvůr je využit zejména pro parkování. Je navrženo požadovaných 9 parkovacích stání pro rezidenty a 3 parkovací stání pro knihovnu. Novým průjezem přes dvůr je také řešeno zásobování pro bistro a knihovnu skrze zadní vstup do objetku.

Stavebně-technické řešení

Snažíme se o celkovou přiměřenost stavebních úprav. Důraz je kladen na opatření snižující energetickou náročnost budovy. Objekt Mountfieldu je dispozičně pročištěn, nosná kostra objektu je plně zachována. Hlavní stavební úpravy jsou navrženy za účelem většího  prosvětlení interiéru knihovny denním světlem. Jedná se o nová okna do západní fasády a návrh světlíků do střešní konstrukce a stropu nad 1np. Pochozí světlíky budou realizovány, tak, že prostřední stropní panel uložený na příčné průvlaky bude odejmut a pomocí ocelového nosníku bude provedena výměna v rovině stropu. Střecha knihovny je rozdělěna na 2 části. Větší z nich má konvenční skladbu s folií a kačírkem a je využita pro umístění FVE panelů. Druhá část střechy nad vstupem a bistrem je navržena jako zelená pochozí intenzivní střecha s proměnlivou výškou substrátu od 300-700mm pro výsadbu travin a nižších vícekmenů.

Objekt kotelny je dle stavebně-techn. průzkumu ve špatné kondici, z toho důvodu přistupujeme k jeho kompletní přestavbě. Je zachována jeho půdorysná stopa i výška. Obvodové stěny jsou nově navrženy ze sendvičových betonových tvárnic s vloženou izolací. Střecha kotelny je navržena jako železobetonová deska s extenzivní zelenou nepochozí skladbou.

Navržené zateplení objektů splňuje pasivní standard. V maximální možné míře jsou použity přírodní recyklovatelné tepelné izolace, např. dřevovláknité desky. Jsou navržena hliníková okna o stavební hloubce 80mm s izolačním trojsklem, Uw = 0,8 W.m-2.K-1. Všechna okna jsou vybavena vnějším stíněním pomocí textilních screenových rolet.

Provoz

Provozně je hlavní část provozu knihovny umístěna do objektu Mountfieldu. Do objektu bývalé kotelny umisťujeme veřejná wc, prostor pro odpady a dále administrativní a technické zázemí knihovny (techn. místnost, kanceláře).
Hlavní vstupy do knihovny jsou skrze původní schodišťovou halu. Jsou navrženy 2 rovnocenné vstupy jak z ulice  Kpt. Jaroše – který je bezbariérový – tak z boční uličky.
Vstup na veřejná wc je z boční pěší uličky v přímé návaznosti na průchod z náměstí. U vstupu na wc je navržena lavička a pítko.
V objetku kotelny ja dále navržen druhý vchod, který bude sloužit zejména pro společenskou část provozu knihovny – tedy bistro ve 2np a sál v 1np. Tímto vstupem je přístupné také administrativní zázemí knihovny.
Dispozice knihovny je členěna dle nosného skeletu do jednotlivých prostorů určených jednotlivým věkovým kategoriím čtenářstva.

Interiér

Interiér knihovny a bistra pracuje s modularitou nosného skeletu původního objektu. Jsou navrženy modulární regály na knihy. Statické nábytkové stěny rozdělují jednotlivé prostory dle nosného skeletu budovy. Pohyblivý nábytek na kolečkách může být flexibilně využit dle aktuálních potřeb.
Pro konstrukci nábytku a interiérových prvků (např. lokální kazetové podhledy) používáme recyklované materiály jako je Packwall (desky z tetrapacků) nebo recyklované akustické pěnové desky.
Vnitřní povrchy původních betonových konstrukcí budou zbaveny omítky, vyspraveny a zafixovány lazurou na beton. V případě velkého poškození budou betonové povrchy přeštukovány.
Podlaha je navržena z recyklovaného betonu ve formě leštěného potěru na podlahovém topení.

  1. Místo: Boskovice
  2. Tým: Jan Bárta, Šimone Bierhanzl, Marek Fischer, Kamila Vaníčková
  3. Klient:  veřejný
  4. Stav: Soutěž